زمان محلی:   

برترین مطالب

 • ساخت قفس در واحد کوثر
 • نظرسنجی

  نظرشما در مورد محتوای سایت؟


   

  واحد مدنی(آق قلا)

   

   

  واحد تحت پوشش نوع محصولات آدرس واحد
  خواجه نفس- گمیشان گندم –جو آق قلا روبروی پتروشیمی

   

   اراضی واحد مدنی در قسمت شمال شرقی شهرستان آق قلا در استان گلستان واقع شده است. این واحد شامل دو مزرعه شمالی و جنوبی می باشد و مساحت مزارع شمالی و جنوبی به ترتیب 370 و 378 هکتار می باشد.
  بخش شهید مدنی شامل دو واحد شهید مدنی و خواجه نفس می باشد. سطح واحد شهید مدنی حدود 750 هکتار زمین و 200 هکتار استخر بوده که از سطوح مذکور با توجه به درجه شوری خاک و مناسب بودن خاک زراعی حدود 450 هکتار آن همه ساله کشت می شود.200 هکتار از این سطح تحت پوشش آبیاری 5 دستگاه سنتر پیوت بوده و حدود بیش از 35 هکتار دیگر با توجه به شوری پایین خاک و هم چنین در دسترس بودن و نزدیکی به استخر و کانال انتقال آب، به صورت نشتی آبیاری می گردد. لازم به ذکر است که آبیاری سطوح مذکور بر حسب میزان آب ذخیره شده در آببندان بوده که با وجود یک حلقه چاه با دبی 20 لیتر در ثانیه نیز می تواند در آبیاری محصولات پاییزه موثر باشد.

  در این واحد همه ساله به کشت غلات پاییزه نظیر جو اختصاص می یابد که با توجه به میزان بارندگی سالیانه راندمان جو حدود 5/2تن در هکتار می باشد. اگر چه با دسترس بودن آب و مرغوب بودن بخش هایی از اراضی حدود 100 هکتار از این اراضی را می توان به کشت گندم یا کلزا نیز اختصاص داد ولی با توجه به شور بودن نسبی خاک همین قطعات ،راندمان آن چندان مطلوب نبوده و مناسب ترین گیاه که مقاومت نسبی بالایی نیز به شوری دارد، جو می باشد.  همچنین در سال زراعی 95-94 در سطح 450 هکتار از این اراضی به کشت جو اختصاص یافت و با راندمان حدود 5/2 تن در هکتار در مجموع مقدار 1030 تن جو برداشت گردید. در سال زراعی 96-95 نیز در سطح حدود 460 هکتار به کشت جو اختصاص می یابد.

  استخر: ذخیره سازی آب در استخر (200 هکتار)عمدتاً از طریق آب دریافتی از سد وشمگیر بوده که این موضوع بستگش به میزان بارندگی سالیانه و مقدار ذخیره سازی آب در این سد دارد.

  در سال 95 از 200 هکتار آببندان موجود در واحد، در سطح حدود 100 هکتار آبگیری گردید و همانگونه که ذکر گردید استحصال آب از یک چاه موجود در واحد کمک شایانی در ذخیره سازی آب در یک استخر و ورود آب تازه جهت پرورش ماهی دارد. استخر های موجود دو منظوره بوده و جهت پرورش ماهی و زراعت مورد استفاده قرار می گیرد.

  واحد خواجه نفس : در ضلع شمالی شهرستان بندر ترکمن واقع شده و شامل 90 هکتار زمین زراعی می باشد که کشت قالب در این واحد جو و به صورت دیم می باشد. راندمان جو در این واحد در سالهایی با بارندگی مطلوب حدود 5/1 تن در هکتار می باشد. خاک این واحد نیز نسبتاً شور می باشد.

  در این واحد منبع آبی شامل چاه آب، رودخانه یا استخر موجود نبوده و تولید محصول به صورت دیم است.

  WHC

  WHC

  google
  yahoo
  alexa
  ebook
  Baidu.com
  Wikipedia
  Blogger.com
  Windows Live
  Amazon.com
  eBay
  Bing
  Ask
  Golestanp.ir
  sefaresh.net
  بلدوزر بیل بیل مکانیکی تراکتور فروش مولدین ماهی نسل اول هانوماک